Can you help me with this economics question please?

Anonymous
Jack buys one unit of a good when its price is 10 dollars and two units when its
price is 5 dollars. Would Jack be willing be pay 13 pence for two units of the
good, rather than forgo it in its entirety? Discuss.
What is the most that Jack would be paying for two units of the good, rather than
forgo consuming it altogether?
Can you help me with this economics question please?
5
1
Add Opinion