Could you survive on a $100 weekly budget for food/amenities for yourself? if so, how would you spend it? If not, how much would you need?

For I- I worked it out that I spend $160- I failed badly :(;

$15- weekly roast
20- Fish/Other Meat
$15- Needs for self, like shaving, deodorants, and soap etc etc
10- Cleaning needs- Washing liquid and Dishwashing
20- Vegies
30- fruit and nuts- these products are very expensive in Australia
10-Dairy products
10- Miscellaneous- stuff like sauces and spices
10- Coffee/Tea
10- Juices
5- Spinach wraps for sandwiches- I do not eat bread
5- General crap- Like Crisps/BBQ Shapes

0|0
48

Most Helpful Guy

  • Not really sure how. people. do, without eating garbage food

    0|1
    0|0
    • I could if I had too, but it would mean compromising on many levels. Like cutting back on fruit. No fish. Less meat etc etc etc

      Growing a beard for shavers are expensive or dusting off the switch blade

Recommended Questions

Loading...

Have an opinion?

What Girls Said 4

  • I make soups stews, with veggies. That costs around 20 - 40 pounds for seven days.

    I don't snack. The left over money I spend on lunch and breakfast, I make the bread and the filling.

    Thats 150 - 200 for both of us.

    0|1
    0|0
  • My weekly budget is about $60, I live in Finland, so a little over 50€. Yes I'd be glad to have $100 a week.

    0|1
    0|0
  • Where I live in the north it would be impossible to do.

    0|1
    0|0
  • Single person pssh? easy peasy I could do about 50-90 a week or less depending on where I'd shop. My husband was a trucker so I often did things like that where I'd shop for like 2 weeks at a time at a discount store

    0|1
    0|0
    • Show All
    • also- keep in mind stuff like shaving needs or in your case feminine products

    • Yep :) thankfully I buy in bulk ;) So that helps a bit!

What Guys Said 7

  • I guess that is how much I spend monthly if no accidently.

    0|1
    0|0
    • Do you spend 150 in a month? where are you? And how?

    • Yeah I guess about 150. Dont know how? Maybe I am bored person. I read I work online playing video and eat meal. Then a day pass by. That is why I think going out for work lost money instead. Got great balance but...
      I dont tell you where I am cause, thing may change.

    • interesting

  • Ramen noodles 10 dollars for 20 to 30 packs which lasted for about 10-20 days

    0|2
    0|0
  • I can do it.. Just dont want to.

    0|1
    0|0
  • People survive with less than that

    1|1
    0|0
    • I would think products are cheaper in Slovenia. I was in Hrvatska recently and stuff there is dirt cheap

  • Bread and water 😢

    0|0
    0|0
  • nope

    0|0
    0|0
  • Not even close

    0|1
    0|0

Recommended myTakes

Loading...