A. $21,600
B. $115,200
C. $151,200
D. $25,200
1. Do your homework yourself.
2. It is worth g^(t/p)*s dollars. g being the growth rate, t the time since investment, p the period to increase and s the starting value. That means 2^(42/7)*1800=2^(6)*1800=64*1800=115200 is the right answer.
I didn't even need a calculator.
I really think you should do your math homework by yourself.
no you
Is there interest? How is it compounded?
Opinion
8Opinion
year 7 1800*2=3600
year 14 3600*2=7200
21 7200*2=14,400
28 14,400=28,800
35 28,800*2=57,600
42 57,600*2=$115,200
I’d make that deal all day
1800(2^42)^(1/7)=
1800(2^6)=
1800(64)=
115,200
yuck... math. I swore I'd never even look at this stuff again. lol
C. $115,200
Optimist
115,200 $$
B. 115,200.
B obviously
I think it's B.
1 yr = 1800
2 yr = 1800 +1800 = 3600
3yr = 3600+3600 = 7200
4yr = 7200 +7200 = 14400
5yr = 14400 + 14400 = 28800
6 yr = 28800 + 28800 = 57600
7 yr = 57600 + 57600 = 115200
There's an equation to this but I don't remember it. I can just do the basic math in my head so I guestimated it was B.
You're supposed to be learning the equation though.
its A
thanks
You can also add your opinion below!
Most Helpful Opinions